Koło Naukowe studentów ekonomii

///

dr Krzysztof Kosiec

Wbrew pozorom ekonomia to nauka przyjemna, o czym chcemy Was przekonać. Nasze koło naukowe czynnie działające przy WSZiB zajmuje się wieloma aspektami ekonomicznych uwarunkowań, które kształtują się w gospodarce rynkowej. Dotykamy różnej problematyki, od twardych praw ekonomii sformułowanych przez Keynesa, Sena czy Nozika, poprzez symulacje decyzyjne w oparciu o zadania z zakresu ekonomii menedżerskiej, po aspekty metodologiczno-aksjologiczne we współczesnej ekonomii. Celem nadrzędnym nauki jest odkrywanie prawdy o rzeczywistości, która niczym sędzia oddziela sprawiedliwość od fałszu i zakłamania społecznego. I tak np. Sen (laureat Nagrody Nobla) twierdzi, że konieczne jest zagwarantowanie ludziom dostępu do dóbr, co umożliwi im zrealizowanie pewnych sposobów funkcjonowania. Również sam Ojciec Święty Jan Paweł II w swoich publikacjach dotykał zagadnień ekonomii, odwołując się do podmiotowości człowieka, jego godności i wolności, a zwłaszcza do poszanowania jego pracy, jako twórczej aktywności. Brak poszanowania przedsiębiorczości oraz zysku wynikającego z wolnego rynku prowadzi do eliminacji możliwości wykazania się zdolnościami, jak również powoduje wprowadzenie silnych mechanizmów biurokratycznych.

Koło naukowe Ekonomii zaznajamia nas z problematyką otaczającego nas świata i wynikającymi z tego problemami współczesnej ekonomii. „W naszych rozważaniach odchodzimy niekiedy od czystej ekonomii”, wtedy gdy na świecie i w Polsce dochodzi do ważnych wydarzeń politycznych i społecznych. Dzięki temu rozwijamy samych siebie. Jak sami widzicie ekonomia jest nauką dla wszystkich. Każdy znajdzie coś dla siebie. Nasze koło przybliża te zagadnienia, rzuca światło na różne teorie, czyni zeń jasne i klarowne, zrozumienia dla każdego z nas.

W październiku 2008 nastąpiła reaktywacja prac Koła naukowego ekonomi. Spotkania Koła naukowego odbywają się co tydzień we wtorki o godzinie 15:30 w Budynku Dydaktycznym przy al. Kijowskiej 14 w sali 316.
Wcześniejsza działalność Koła naukowego została opisana w pliku 1 zamieszczonym poniżej, a informacje dotyczące bieżącej działalności znajdują się w pliku 2.


Pliki do pobrania:

 

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Nie czekaj wybierz WSZiB i już dziś zadbaj o swoją przyszłość

Zapisz

lub sprawdź dział rekrutacji


Skip to content