Uczelnia powstała w 1995 roku. Prowadzimy kształcenie na kierunkach: Informatyka, Informatyka Stosowana, Zarządzanie, Finanse i Rachunkowość, Logistyka, Marketing Cyfrowy, Przedsiębiorczość Cyfrowa, Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Uczelnia prowadzi także studia podyplomowe, kursy oraz szkolenia wg programów Akademii CISCO oraz Microsoft AATP.
Studia w akademickim Krakowie to dla naszych słuchaczy niepowtarzalna okazja kontaktu z wielką kulturą i nauką w jednym z najpiękniejszych miast Europy. Dla studentów studiów stacjonarnych kontakt z kolegami z 21 uczelni Krakowa, gdzie uczy się 172 840 studentów, sport, rozrywka, kontakty z wybitnymi ludźmi obok nauki w murach uczelni stanowią szansę na awans intelektualny. Wiele osób studiujących w naszej Uczelni zdobywa solidne wyższe wykształcenie co owocuje szybkim sukcesem zawodowym. Studenci studiów niestacjonarnych znajdują u nas wiele udogodnień (e-learning, dogodne terminy zajęć, łatwy dostęp do wykładowców). Nowoczesna struktura teleinformatyczna stawia nas w czołówce uczelni polskich. Słowem WSZiB to Uczelnia zachodu warta.
Zezwolenia, akredytacje i certyfikaty
Podstawę prawną działania Uczelni jest wpis do Księgi Rejestru Uczelni Niepaństwowych Nr 55 z dnia 11.05.1995 r. oraz z dn. 19 marca 2004 r.
W 2004, 2010, 2015 oraz 2022 roku Polska Komisja Akredytacyjna udzieliła pozytywnej opinii dla studiów licencjackich i magisterskich kierunku Zarządzania, Finanse i Rachunkowość, a w 2011 oraz 2017 roku dla kierunku Informatyka.
W dniu 24 lutego 2022 roku PKA podjęła decyzję o pozytywnej ocenie programowej na kierunku Zarządzanie na poziomie I i II stopnia studiów o profilu praktycznym, a także na kierunku Finanse i Rachunkowość na poziomie studiów I stopnia o profilu praktycznym. Stwierdzono, że wszystkie oceniane kryteria jakościowe uzyskały bardzo dobrą ocenę.
W kwietniu 2022 roku Uczelnia otrzymała zgodę od Ministra Edukacji i Nauki na prowadzenie trzech nowych kierunków tj. Marketing Cyfrowy (studia licencjackie), Logistyka (studia inżynierskie), Finanse i Rachunkowość (studia magisterskie).W grudniu 2022 roku Uczelnia otrzymała kolejne uprawnienia – Minister Edukacji i Nauki przyznał WSZiB prawo do prowadzenia studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie (studia licencjackie). W dniu 03 lutego 2023 roku decyzją Ministra Edukacji i Nauki Uczelnia otrzymała uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunku Przedsiębiorczość Cyfrowa (studia licencjackie). Dodatkowo zgodnie z uchwałą Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 19 października 2023 r. kierunek Informatyka uzyskał ocenę pozytywną i akredytację na okres 6 lat. 27 grudnia 2023 roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego udzielił Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie pozwolenia na utworzenie studiów II stopnia o profilu praktycznymi na kierunku Informatyka Stosowana.
Uczelnia posiada bogatą własną bazę dydaktyczną, liczną i młodą kadrę naukową. Pozycja finansowa Uczelni jest stabilna, dzięki czemu studenci znajdują u nas możliwość realizowania swoich pasji i zainteresowań, a wykładowcy mają warunki do prowadzenia prac badawczych. W zarządzaniu edukacją kierujemy się zasadami TQM (zarządzanie przez jakość). Posiadamy również CERTYFIKAT JAKOŚCI nadany przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Krakowie. Od wielu lat zajmujemy czołowe lokaty w rankingach „Polityki”, „Wprost”, „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw”.
Studenci biorą udział w prowadzonych przez Uczelnię projektach informatycznych. WSZiB jako autoryzowane centrum egzaminacyjne Pearson VUE umożliwia uzyskiwanie międzynarodowych, prestiżowych certyfikatów z branży IT. Uczelnia daje również możliwość przystąpienia do uznawanych egzaminów językowych FCE oraz TELC (The European Language Certificate).
Władze akademickie uczelni
Rektor
mgr Krzysztof Roszczynialski
Kanclerz
dr Borys Makary
Prorektor ds. Ogólnych
dr inż. Bohdan Makary
Prorektor ds. Kształcenia
i Badań Naukowych
dr Aneta Ziółkowska, prof. WSZiB
Dziekan Wydziału Nauk Stosowanych
dr Bartosz Banduła, prof. WSZiB
Prodziekan Wydziału Nauk Stosowanych
dr Artur Figurski, prof. WSZiB
Prodziekan Wydziału Nauk Stosowanych
dr Magdalena Kowalska-Musiał
Prodziekan Wydziału Nauk Stosowanych
dr inż. Janusz Majewski
Prodziekan Wydziału Nauk Stosowanych
dr inż. Dominika Woźny, prof. WSZiB
Prodziekan Wydziału Nauk Stosowanych
Pełnomocnik Rektora
ds. kół naukowych
dr Justyna Michniak-Szladerba
Rada Pracodawców WSZiB
mgr inż. Wacław Andruszko
Przewodniczący
Absolwent AGH, uczestnik studiów podyplomowych i szkoleń z zakresu zarządzania, praktyki menedżerskie we Włoszech i Dani, generalny projektant w Biurze Projektów PCWiG. Wieloletni Dyrektor Biura Izby Przemysłowo Handlowej w Krakowie.
Piotr Baran
Prezes znanej w Krakowie firmy PROINS SA zajmującej się budową i sprzedażą mieszkań. Firma jest laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień – ostatnio w 2014 roku Developer Roku i Inwestycja Roku.
Członek Rady Głównej Konfederacji Lewiatan oraz V-ce Prezes Małopolskiego Związku Pracodawców.
dr Kazimierz Sedlak
Założyciel pierwszej polskiej firmy doradztwa HR – Sedlak & Sedlak (1990 rok), wydawca pierwszego polskiego raportu płacowego (1997 rok), twórca czterech portali internetowych (wynagrodzenia.pl, rynekpracy.pl, badaniaHR.pl, wskaźnikiHR.pl), autor wielu publikacji z zakresu HR oraz książek poświęconych Zarządzaniu Zasobami Ludzkimi. Członek towarzystw międzynarodowych. Uczestnik biegów maratońskich.
mgr Michał Szafraniec
Specjalista ds. kontroli Gospodarki Odpadami – Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie. Były wieloletni Przewodniczący Samorządu Studenckiego WSZiB w Krakowie.
Misja Uczelni
Misją Uczelni jest przekazanie interesariuszom podstaw metodycznych oraz intelektualnych do pracy w biznesie i w nowoczesnym społeczeństwie Gospodarki 4.0
Wiedza i kwalifikacje przekazywane przez nas są niezbędne do dzisiejszego uczestnictwa w rozwoju społecznym, tworzeniu gospodarki opartej na innowacjach ale także dają umiejętność ich zastosowania w przyszłości.
Największą troską wszystkich pracowników Uczelni jest przyszłość jej Absolwentów, w tym ich kariera zawodowa budowaniu, której ma służyć przekazanie konkretnych umiejętności zawodowych oraz społecznych.