Kraków – miasto ekologiczne?

///
Kraków – miasto ekologiczne?
23 wrz '21

 

W czwartek 16 września 2021 r. w Hevre miała miejsce kolejna debata realizowana przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w ramach cyklu Urban Talk pt. Kraków – miasto ekologiczne? W spotkaniu uczestniczyli Tomasz Urynowicz – Radny Województwa Małopolskiego, Piotr Kempf – Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, Paweł Ścigalski – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza, Ewa Lutomska – Zastępca Prezesa Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz Edyta Kruk – Przewodnicząca Komisji Edukacji, Radna Dzielnicy I Stare Miasto. Spotkanie poprowadziła ambasadorka projektu, krakowska aktywistka Izabela Chyłek.

Goście spotkania poruszyli kwestie m.in. jakości powietrza, zieleni miejskiej oraz transportu w Krakowie. Eksperci podsumowali obecne i wskazali przyszłe działania na rzecz poprawy jakości powietrza, omówili wpływ dostępu do zieleni na życie mieszkańców i środowisko miasta oraz przeanalizowali możliwe propozycje dotyczące alternatywnych sposobów transportu.

Kraków zrobił dużo w celu poprawy jakości powietrza, jednak jeszcze sporo zostało do zrobienia. Zakaz palenia węglem i wymiana pieców sprawiły, że sytuacja znacznie się poprawiła, jednak to jeszcze nie koniec. Zanieczyszczenia wynikające z transportu są dużym problemem i również w tym zakresie powinny zostać podjęte odpowiednie regulacje. Konieczne jest ograniczenie wjazdu starych, kopcących samochodów do centrum Krakowa, ale aby to zrobić Miasto musi zagwarantować mieszkańcom coś w zamian, m.in. zadbać o wygodny transport publiczny, rozwój parkingów P&R czy rozwój infrastruktury rowerowej. Nie możemy też zapominać, że dużym problemem dla Krakowa jest napływ zanieczyszczeń z gmin ościennych, więc aktualnie potrzebujemy zdecydowanych działań w kilku obszarach – mówiła Ewa Lutomska, Zastępca Prezesa Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Relację z wydarzenia można znaleźć na stronie www.wszib.edu.pl/urbantalk/debaty/.

 

 Skip to content