Kreowanie i realizacja nowoczesnej polityki przestrzennej w Krakowie.

///
Kreowanie i realizacja nowoczesnej polityki przestrzennej w Krakowie.
4 lis '21

Nie budujmy nowego miasta! Ulepszmy i rozwińmy to co już w Krakowie mamy.

Takie wnioski płyną ze zrealizowanej w czwartek przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości debaty eksperckiej o kształtowaniu polityki przestrzennej w ramach inicjatywy UrbanTalk #wyznaczamykierunki miasta.

28 października Hevre gościli Barbara Nawrocka współzałożycielka architektonicznego studia Miastopracownia, dr hab. inż. Marcin Furtak Kierownik Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego oraz Paweł Hałat Prezes stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Tematem debaty było kreowanie i realizacja nowoczesnej polityki przestrzennej w Krakowie.

Znamy wady Krakowa – poprawmy je!

Wspólnym przesłaniem osób zaangażowanych w debatę było odwołanie się tożsamości miasta Krakowa i doceniania tego, co Kraków jako miasto do tej pory osiągnęło. Docenienia jego wartości i zaakceptowania błędów, które były i są nieuniknione. Zarówno Barbara Nowak, Marcin Furtak jak i Paweł Hałat podkreślili, że kierunkiem miasta Krakowa nie powinny być nowe inwestycje takie jak Nowe Miasto tworzone na Rybitwach, ale ulepszanie i rozwijanie już istniejących dzielnic i osiedli.  Głównym argumentem takiego kierunku były oszczędności budżetowe oraz polepszenie życia mieszkańców, którzy już zdiagnozowali swoje problemy. Wspomniane tutaj zostało osiedle Avia, dzielnica Bronowice czy Ruczaj, które borykają się z brakiem zieleni, brakiem przestrzeni dla dzieci, niedoborem komunikacji miejskiej czy brakiem chodników oraz tras rowerowych.

Relację z wydarzenia można znaleźć na stronie www.wszib.edu.pl/urbantalk/debaty/.


Skip to content