Debata w ramach inicjatywy UrbanTalk #wyznaczamykierunki Miasta

///
Debata w ramach inicjatywy UrbanTalk #wyznaczamykierunki Miasta
30 cze '21

24.06 w Hevre odbyła się pierwsza debata w ramach inicjatywy UrbanTalk #wyznaczamykierunki Miasta zatytułowana „Urbanistyka społeczna – zintegrowany plan rozwoju miast”. Na sofie zasiedli obok siebie: prof. dr hab. inż. Włodzimierz Roszczynialski – Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości, dr hab. Monika Bogdanowska – Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Edyta Kruk – Członkini Rady Miasta (Radna Dzielnicy I Stare Miasto), Robert Piaskowski – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury, Łukasz Franek – Dyrektor Naczelny Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie oraz krakowska aktywistka Izabela Chyłek w roli moderatorki debaty.

 

Podczas spotkania nie zabrakło tematów związanych z wpływem pandemii na nawyki mieszkańców Krakowa. W tej sprawie zabrał głos Dyrektor Naczelny Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie Łukasz Franek podkreślający znaczący wzrost ilości samochodów  na ulicach miasta. Tłumacząc tą anomalię obawą mieszkańców przed poruszaniem się komunikacją miejską kojarzącą transport publiczny z zatłoczonym i niehigienicznym miejscem. Pod adresem Zarządu Transportu Publicznego padły, też pytania związane z stacjami rowerowymi o które od dawna walczą mieszkańcy miasta. Ten temat jest również bardzo ważny dla naszej studenckiej społeczności.

 

Niezwykle istotną kwestią jest by podczas debat o zrównoważonym rozwoju miasta nie zapominać o głosie studentów. W 2019/2020 roku w Krakowie studiowało 140 tys. młodych osób. To grupa, która porusza się co do zasady komunikacją miejską i potrzebuje zielonej przestrzeni do wypoczynku. Ich edukacja ekologiczno – klimatyczna  i angaż w rozwój miasta powinna być priorytetem dla Nas jako Uczelni, jak i władz miasta Krakowa – mówił prof. Włodzimierz Roszczynialski – Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości.

 

Debata była punktem wyjścia do określenia szans jak i zagrożeń dla Krakowa po pandemii.  Uczestnicy nakreślili kierunek jego rozwoju oraz wskazali istotne tematy, które wymagają szerszej analizy i które będą poruszane w kolejnych debatach z cyklu UrbanTalk. Te osoby, które nie mogły oglądać spotkania online zapraszamy na kanał Youtube WSZIB – link do nagrania:

 

Kolejne wydarzenie z cyklu UrbanTalk już 22 lipca w Hevre, o godz. 20:30, gdzie zaprezentujemy film pt. „Nasze miejsce na ziemi”.Skip to content