Zastrzeżenie numeru PESEL to szansa by uchronić się przed wyłudzeniami

///
Zastrzeżenie numeru PESEL to szansa by uchronić się przed wyłudzeniami
5 cze '24

dr Bartosz Banduła, prof. WSZiB: zastrzeżenie numeru PESEL to szansa, by uchronić się przed wyłudzeniami np. metodą na wnuczka

0d 1 czerwca banki będą miały obowiązek weryfikacji numeru PESEL przed podpisaniem umowy kredytowej, a także przed wypłatą większej gotówki. Chodzi o kwotę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli powyżej 12 tys. złotych. W przypadku zastrzeżonego numeru PESEL, wypłata nastąpi dopiero po 12 godzinach. O tym, w jakich sytuacjach to pomoże ochronić nasze dane osobowe mówi dr Bartosz Banduła z Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w wywiadzie dla Radia Kraków.

Tak naprawdę można powiedzieć – co do zasady- jeżeli chcemy chronić naszą tożsamość, to zastrzeżenie numeru PESEL jest jednym z takich elementów, które chronią nas przed kradzieżą tożsamości- zwłaszcza w sferze usług bankowych, które naturalnie przenoszą się coraz bardziej do internetu i będą podlegały większej digitalizacji, to ten PESEL powinniśmy mieć zastrzeżony tak naprawdę z automatu. Czyli nie powinniśmy się zastanawiać czy tak, czy nie – tylko zastrzec sobie ten PESEL, a w momencie, w którym będziemy potrzebowali czy to kupić coś na raty, czy zaciągnąć kredyt, czy pożyczkę- to wtedy taki numer możemy sobie w dość łatwy sposób aktywować w aplikacji.

Cały wywiad dostępny jest TUTAJ.


Skip to content