Potrzeby rynku IT i oferta edukacyjna Krakowa

///
Potrzeby rynku IT i oferta edukacyjna Krakowa
21 lut '24

Ponad 77% pracowników w branży IT ma wyższe wykształcenie informatyczne bądź dyplom z kierunków pokrewnych. Obecnie w Krakowie studiuje ponad 130 tysięcy młodych osób. Jak uniwersytety mogą obecnie dbać o kształtowanie ich umiejętności praktycznych i zwiększyć ich konkurencyjność na rynku pracy?

Według raportu IT Market Report 2023 w Krakowie w 2022 roku pracę w branży IT znalazło 11 tysięcy osób. O potrzebach rynku IT oraz o ofercie edukacyjnej Krakowa rozmawiamy z JM Rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie Krzysztofem Roszczynialskim oraz Dziekanem Wydziału Nauk Stosowanych dr Bartoszem Bandułą, prof. WSZiB – czytamy na portalu lovekraków.pl.

Rynek usług informatycznych rozwija się bardzo dynamicznie i Polska jest nadal konkurencyjnym krajem, jeśli chodzi o lokowanie się firm właśnie z tej branży. Według wspomnianego przez Panią raportu w samym 2022 roku w Krakowie pojawiło się ponad 40 nowych firm z sektora IT. W sumie w naszym mieście funkcjonuje ich już ponad 500. Jako WSZiB prowadzimy własne analizy związane z zapotrzebowaniem na konkretnych specjalistów. Dwie nowe ścieżki kształcenia na kierunku Informatyka stosowana są idealnie dopasowane do potrzeb pracodawców, którzy mają swoje siedziby właśnie w subregionie krakowsko-śląskim. Myślę także, że absolwenci, którzy skończą te specjalizacje, czyli technologie informatyczne w big data lub software engineering i produkcja oprogramowania, nie będą mieli najmniejszych problemów ze znalezieniem pracy – podkreśla JM Rektor WSZiB, Krzysztof Roszczynialski.

Cały artykuł można przeczytać TUTAJ.


Skip to content