70. Rocznica lądowania B17 „Candie”

70. Rocznica lądowania B17 „Candie”
7 sty '15

10 stycznia 2015 w Klubie Kultury Kliny odbyło się piąte spotkanie upamiętniające awaryjne lądowanie bombowca B17 „Candie”.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w intencji lotników w Kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego, następnie odbyło się spotkanie podczas, którego przybliżono historię lądowania. Ważnym elementem spotkania było wręczenie medali Honoris Gratia. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski uhonorował Pana Adama Sikorskiego oraz Zespół „Boba Jazzband”. Dekoracji dokonała Pani Magdalena Sroka – Zastępca Prezydenta Miasta.
Spotkanie zakończył koncert pt.: „Muzyka amerykańskich lotników” w wykonaniu zespołu jazzu tradycyjnego „Boba Jazzband”.
Patronem wydarzenia była Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie.
Bombowiec Boeing B-17 z 10-osobową załogą na pokładzie 26 grudnia 1944 r. brał udział w nalocie na zakłady chemiczne w Blachowni Śląskiej. Samolot wystartował z bazy we Włoszech. Maszyna została ostrzelana i uszkodzona nad celem bombardowania. Lotnicy postanowili lecieć na najbliższe dostępne lotnisko – do Rosjan co okazało się technicznie  niemożliwe. Ratując życie Piloci świadomie zdecydowali  że wykonają  lądowanie bez podwozia na przedpolu Fortu 52 Borek. Pierwszy pilot, zarazem dowódca maszyny por. Harry O. Filer perfekcyjnie posadził maszynę na ziemi.