Galeria poprzednich wydarzeń

Webinar – „Młodzi w działaniu”


Uczniowie szkół średnich z Krakowa i okolic w duchu zero waste chcą dzielić się z rówieśnikami swoim drugim śniadaniem - brakuje tylko lodówek!

Foodsharing to tylko jeden z postulatów młodego pokolenia, które wzięło udział w debacie pt. Młodzi w działaniu - organizowanej przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Krakowie.

25 października kilkanaście szkół z Małopolski połączyło się ze sobą online by porozmawiać m.in. o tym czym jest dla nich ekologia, czy dobrze czują się w swoim mieście, jakie zielone inicjatywy podejmują w swojej szkole? Młodzież z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce, Zespół Szkół Łączności w Krakowie, Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie. Zespół Szkół Ekonomicznych nr 2 w Krakowie, Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach, Zespół Szkół w Proszowicach, Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie, Zespół Szkół Ekonomicznych nr 1 w Krakowie oraz Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie, Zespół Szkół z Suchej Beskidzkiej dzieliła się sprawdzonymi pomysłami na nadanie drugiego życiu książkom,  omawiała segregację odpadów w szkole czy chwaliła się zbiórkami odzieży dla lokalnych domów opieki społecznej i domów dziecka.

Co roku jako Samorząd Uczniowski organizujemy kiermasz książek dla naszych młodszych kolegów i koleżanek. To szansa na oddanie lub sprzedaż niepotrzebnych nam już podręczników. Po co kupować nowe? Jeżeli możemy dać naszej książce drugie życie. W tym roku na szkolnym kiermaszu zebraliśmy 600 książek czekających na nowego właściciela – mówi Uczennica Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach.
 
Na pytanie odnośnie pomysłu na radzenie sobie z marnotrawstwem jedzenia Uczniowie z uśmiechem rozmawiali o lodówkach na szkolnych korytarzach, które umożliwiałby dzielenie się z rówieśnikami z niezjedzonym drugim śniadaniem. Jedna ze Szkół wspominała o współpracy z krakowskim Bankiem żywności w tym zakresie.

Współpraca międzypokoleniowa

Uczniowie Szkół Partnerujących inicjatywie UrbanTalk poparli działania miasta Krakowa odnośnie wprowadzenia transportu ekologicznego, rozwoju ścieżek rowerowych czy zielonych przystanków. Doceniają, też inicjatywę Budżetu Obywatelskiego i podkreślają swój czynny udział w głosowaniu na projekty lokalne.

Z wszystkich wypowiedzi kształtuje się wspólne przesłanie, które powinno dać mieszkańcom Krakowa i Małopolski do myślenia.

Chcielibyśmy być bardziej słuchani i zauważani. Marzymy o bardziej zaangażowanej społeczności lokalnej, która wspiera nasze inicjatywy ekologiczne. Potrzebujemy więcej ludzi odważnych! Promujących ekologiczny styl życia. Wiemy, że bez wsparcia lokalnej społeczności nie zmienimy naszego otoczenia na lepsze - mówi Uczennica ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej.

W imieniu Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie dr Borys Makary Wicekanclerz Uczelni zapowiedział wsparcie działalności proekologicznej Szkół m.in. angaż WSZIB w akcję Sprzątania Świata jak i przygotowanie kolejnych darmowych webinarów dla Uczniów Szkół Partnerskich, które wesprą młodzież w podejmowaniu kolejnych wyzwań ekologicznych.

Odyseja (2016)


Lato, rok 1946. Rodzina Cousteau - Jacques, jego żona Simone i dwóch synów Philippe i Jean-Michel - mieszka w pięknym domu nad Morzem Śródziemnym. Za dnia nurkują, nocą oglądają gwiazdy.
Są w raju na ziemi. Ale Jacques nigdy nie jest do końca zadowolony. Żyje, by doświadczać przygód i wierzy w skuteczność postępu. Wciąż myśli tylko o tym. Z własnym wynalazkiem, akwalungiem,
właśnie nabytym statkiem Calypso i załogą żądną przygód jest gotów przepłynąć oceany. 

Daleko od Reykjaviku (2019)


Po tragicznej śmierci męża Inga (Arndís Hrönn Egilsdóttir), prowadząca zadłużoną farmę mleczną rolniczka w średnim wieku, buntuje się przeciwko potężnej lokalnej Spółdzielni. Kobieta próbuje przekonać innych rolników, aby dołączyli do niej w walce z korupcją, ale napotyka wielki opór. Zmusza ją to do konfrontacji z wpływowym przedsiębiorstwem.

Nasze miejsce na ziemi (2018)


Znakomity reżyser John Chester wraz z żoną Molly muszą opuścić swoje małe mieszkanko w Los Angeles. Wszystko za sprawą ukochanego psa Todda, którego szczekanie drażni sąsiadów. Chesterowie traktują swoje wygnanie jako pretekst do realizacji marzenia o własnej farmie funkcjonującej w zgodzie z prawami natury. 80 hektarów ziemi w upalnej Kalifornii staje się odtąd ich nowym domem. Z pomocą przyjaciół i zapaleńców z całego świata, John i Molly realizują wyjątkowy projekt: 10 tysięcy drzew, ponad 200 rodzajów upraw i dziesiątki gatunków zwierząt żyjących w zgodzie ze sobą i swoją naturą, a wszystko to bez udziału szkodliwej chemii i bezdusznej technologii.