Strona główna

UrbanTalk #wyznaczamykierunekmiasta

UrbanTalk #wyznaczamykierunkimiasta to realizowany przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Krakowie cykl wydarzeń poświęconych ekologii i życiu w mieście. 

Celem spotkań jest zaangażowanie lokalnej społeczności w debatę o kierunku rozwoju Krakowa i jego wpływie na codzienne życie mieszkańców. 

UrbanTalk to panele dyskusyjne, webinary, filmy oraz spotkania edukacyjne z mieszkańcami miasta i dla nich.

Podsumowanie pierwszej edycji

26.05.2022


Krwiobieg miasta. Zrównoważony transport czy priorytety dla komunikacji zbiorowej lub innych środków transportu.

W ramach cyklu Urban Talk odbyło się już siedem debat, które podkreślały istotne wątki związane z transportem osobistym czy zbiorowym. Czas porozmawiać o transporcie w naszym mieście. Słusznie ruch pojazdów, sieć ulic porównuje się do krwiobiegu organizmu człowieka. Miasto jest takim właśnie złożonym organizmem, który bez sprawnego transportu i dobrze zaplanowanej sieci ulic nie będzie mogło prawidłowo funkcjonować. Kraków to miasto, które ciągle się rozwija, przybywa mieszkańców, codziennie wjeżdża tu spora liczba mieszkańców gmin ościennych do pracy czy szkoły. To generuje szereg problemów do rozwiązania oraz reagowania na rosnące potrzeby mieszkańców miasta i aglomeracji oraz dostosowania transportu do wyzwań związanych z ekologią. Granice Krakowa i gmin ościennych mocno się zacierają, stworzenie zintegrowanego transportu zbiorowego wydaje się nieuniknione. Prelegenci podczas spotkania będą debatować nad następującymi tematami: Jak wygląda współpraca z władzami małopolski w tworzeniu nowej siatki połączeń w regionie. Jak tworzyć zrównoważony transport tak by odpowiedział na potrzeby mieszkańców. Czy metro lub szybki tramwaj jest przyszłością dla miasta wielkości Krakowa? Jakie są plany rozwoju infrastruktury drogowej, kolejowej oraz jak poradzić sobie ze wzrastającą liczbą samochodów? Rozwój transportu wymaga dobrych zasobów organizacyjnych, finansowych, ale wymaga też zaangażowania w procesy rozwojowe możliwie najszerszego grona partnerów. O rozwoju i przyszłości transportu porozmawiamy z: Pawłem Obrzut Zastępcą Dyrektora Departamentu Infrastruktury Drogowej i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, dr inż. Markiem Bauer Prorektorem ds. studenckich z Politechniki Krakowskiej, Łukaszem Gryga Dyrektorem Wydziału Miejskiego Inżynierem Ruchu Urzędu Miasta Krakowa, Danielem Wrzoszczyk Dyrektorem Biura Stowarzyszenia Metropolia Krakowska oraz Marcinem Hyła Wiceprezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia Miasta dla Rowerów.

Prelegenci UrbanTalk

Wyznaczamy kierunki MiastaGaleria poprzednich debat

Wydarzenia towarzyszące

Webinar – „Młodzi w działaniu”


25 października kilkanaście szkół z Małopolski połączyło się ze sobą online by porozmawiać m.in. o tym czym jest dla nich ekologia, czy dobrze czują się w swoim mieście, jakie zielone inicjatywy podejmują w swojej szkole? Młodzież z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce, Zespół Szkół Łączności w Krakowie, Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie. Zespół Szkół Ekonomicznych nr 2 w Krakowie, Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach, Zespół Szkół w Proszowicach, Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie, Zespół Szkół Ekonomicznych nr 1 w Krakowie oraz Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie, Zespół Szkół z Suchej Beskidzkiej dzieliła się sprawdzonymi pomysłami na nadanie drugiego życiu książkom,  omawiała segregację odpadów w szkole czy chwaliła się zbiórkami odzieży dla lokalnych domów opieki społecznej i domów dziecka.

Odyseja (2016)


Lato, rok 1946. Rodzina Cousteau - Jacques, jego żona Simone i dwóch synów Philippe i Jean-Michel - mieszka w pięknym domu nad Morzem Śródziemnym. Za dnia nurkują, nocą oglądają gwiazdy. Są w raju na ziemi. Ale Jacques nigdy nie jest do końca zadowolony. Żyje, by doświadczać przygód i wierzy w skuteczność postępu. Wciąż myśli tylko o tym. Z własnym wynalazkiem, akwalungiem, właśnie nabytym statkiem Calypso i załogą żądną przygód jest gotów przepłynąć oceany. 

Daleko od Reykjaviku (2019)


Po tragicznej śmierci męża Inga (Arndís Hrönn Egilsdóttir), prowadząca zadłużoną farmę mleczną rolniczka w średnim wieku, buntuje się przeciwko potężnej lokalnej Spółdzielni. Kobieta próbuje przekonać innych rolników, aby dołączyli do niej w walce z korupcją, ale napotyka wielki opór. Zmusza ją to do konfrontacji z wpływowym przedsiębiorstwem.

Partnerzy