UrbanTalk #wyznaczamykierunki Miasta

Krakowianie muszą zrozumieć, że samochód jest ważny, ale nie najważniejszy! Obowiązkiem miasta jest zaś odpowiednia edukacja i komunikacja zmian, które nie wszystkim będą się podobać.

W czwartek 16 września 2021 r. w Hevre miała miejsce kolejna debata realizowana przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w ramach cyklu Urban Talk pt. Kraków – miasto ekologiczne? W spotkaniu uczestniczyli Tomasz Urynowicz – Radny Województwa Małopolskiego, Piotr Kempf – Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, Paweł Ścigalski – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza, Ewa Lutomska – Zastępca Prezesa Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz Edyta Kruk – Przewodnicząca Komisji Edukacji, Radna Dzielnicy I Stare Miasto. Spotkanie poprowadziła ambasadorka projektu, krakowska aktywistka Izabela Chyłek.

Kraków ma dużo do zrobienia

Goście spotkania poruszyli kwestie m.in. jakości powietrza, zieleni miejskiej oraz transportu w Krakowie. Eksperci podsumowali obecne i wskazali przyszłe działania na rzecz poprawy jakości powietrza, omówili wpływ dostępu do zieleni na życie mieszkańców i środowisko miasta oraz przeanalizowali możliwe propozycje dotyczące alternatywnych sposobów transportu.

Kraków zrobił dużo w celu poprawy jakości powietrza, jednak jeszcze sporo zostało do zrobienia. Zakaz palenia węglem i wymiana pieców sprawiły, że sytuacja znacznie się poprawiła, jednak to jeszcze nie koniec. Zanieczyszczenia wynikające z transportu są dużym problemem i również w tym zakresie powinny zostać podjęte odpowiednie regulacje. Konieczne jest ograniczenie wjazdu starych, kopcących samochodów do centrum Krakowa, ale aby to zrobić Miasto musi zagwarantować mieszkańcom coś w zamian, m.in. zadbać o wygodny transport publiczny, rozwój parkingów P&R czy rozwój infrastruktury rowerowej. Nie możemy też zapominać, że dużym problemem dla Krakowa jest napływ zanieczyszczeń z gmin ościennych, więc aktualnie potrzebujemy zdecydowanych działań w kilku obszarach – mówiła Ewa Lutomska, Zastępca Prezesa Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Zmniejszenie ruchu w centrum miasta

Temat zmniejszenia ruchu w obrębie centrum miasta pojawiał się podczas debaty kilkukrotnie. Paweł Ścigalski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza, zwrócił uwagę na pojawiającą się szansę większego nakładu budżetowego na potrzebne eko-inwestycje w związku z pojawieniem się Krajowego Planu Odbudowy. Miasto wówczas mogłoby zainwestować m.in. w stacje ładowania samochodów elektrycznych, dodatkowe parkingi na obrzeżach miasta czy rozwój kolei miejskiej. Były Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz wspomniał o założeniach budżetowych dla Małopolski wynikających z dofinansowania z budżetu Europejskiego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 2,5 miliarda złotych, które wpłyną na zdecydowany rozwój polityki klimatycznej i m.in. walkę z betonowaniem miast, udrożnieniem i przebudową kanalizacji, edukacją ekologiczną.

Jako organizator #UrbanTalk pełnimy rolę mediatora między przedstawicielami władz miasta, a mieszkańcami. Chcąc wypracować satysfakcjonujące rozwiązania dla obu stron musimy zdecydowanie więcej uwagi poświęcić temu, w jaki sposób toczy się publiczna debata o Krakowie. Komunikacja i właściwa edukacja ekologiczna to klucz do sukcesu dla miasta zrównoważonego. Zgadzam się z Tomaszem Urynowiczem, że musimy patrzeć na rozwój naszej przestrzeni dużo szerzej, także przez pryzmat potrzeb miejscowości ościennych, osób niepełnosprawnych czy gorzej sytuowanych – komentuje dr Borys Makary, Wicekanclerz Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości.

Kraków na zielono

Piotr Kempf, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, podsumował cele w obszarze rozwoju przestrzeni zielonej w mieście, podkreślając m.in. priorytet rewitalizacji zaniedbanych przestrzeni miejskich. Jednocześnie chwaląc zaangażowanie mieszkańców w rozwój ogrodów miejskich i skwerów, a także wymienił kilkanaście szkół w Krakowie włączonych do programu „Ogrody z Klasą”, w ramach którego zarówno nauczyciele, jak i wychowankowie zakładają i dbają o swoje małe miejskie grządki.