Drugie życie zabytku, czyli przenikanie historii do teraźniejszości — rewitalizacja historycznych budynków.

23 lutego odbyła się kolejna debata z cyklu UrbanTalk #wyznaczamykierunki Miasta organizowana przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Krakowie. W wydarzeniu wzięli udział: Dawid Sporysz dyrektor zarządzający Noho Investment sp. z o.o., dr inż. arch. Dominika Długosz, architekt Wojciech Miecznikowski, dr inż. arch. Filip Suchoń z Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz architekt Romuald Loegler.

Celem debaty było znalezienie sposobów na wykorzystanie potencjału zabytkowych budynków, takich jak kamienice i fabryki, nie niszcząc ich historii i walorów architektonicznych. W debacie uczestniczyli inwestorzy, architekci oraz eksperci w dziedzinie konserwacji zabytków, którzy zastanawiali się nad granicami kompromisu między inwestorem a konserwatorem. W kontekście zachowania dziedzictwa kulturowego miasta ważne jest również dialog społeczny z mieszkańcami, którzy zazwyczaj darzą tego rodzaju obiekty sentymentem. W debacie poruszono również kwestię, co przyciąga inwestorów do trudnej materii takiej jak stare, zabytkowe fabryki i czy to prywatni inwestorzy, czy miasto powinno nabywać takie obiekty.

Spotkanie poprowadzili: aktywistka Izabela Chyłek oraz radna Edyta Kruk. Debata była transmitowana na Facebooku i YouTube WSZiB w Krakowie. Mieszkańcy mogli włączyć się w debatę poprzez zadawanie pytań online.