Drugie życie zabytku, czyli przenikanie historii do teraźniejszości

///
Drugie życie zabytku, czyli przenikanie historii do teraźniejszości
21 lut '23

Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie zaprasza na debatę, która odbędzie się 23 lutego o godzinie 19:00 w ramach wydarzenia UrbanTalk #wyznaczamykierunki Miasta.

Do dyskusji pt.: Drugie życie zabytku, czyli przenikanie historii do teraźniejszości – rewitalizacja historycznych budynków zaprosiliśmy: Dawida Sporysz, Dyrektora Zarządzającego Noho Investment sp. z o.o., dr inż. arch. Dominikę Długosz, Architektkę, Wojciecha Miecznikowskiego, Architekta oraz Filipa Suchoń, Adiunkta w Katedrze Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

W miastach dokonuje się ciągły rozwój, który skutkuje zmianą funkcjonalności budynków. Niektóre budynki, takie jak stuletnie kamienice mieszkalne, zamieniają się w biura lub hotele. Inne, takie jak fabryki, urzędy czy pałace, stopniowo tracą swoją użyteczność. Jednak wiele z tych obiektów jest cenne pod względem architektonicznym i historycznym oraz ma duży sentyment mieszkańców. Dlatego ważne jest, aby znaleźć dla nich nowe funkcje i dać im drugie życie, zamiast wyburzać. Jednakże, w przypadku takich obiektów, istotna jest granica kompromisu pomiędzy inwestorem a konserwatorem, a także dialog społeczny z mieszkańcami. Warto też zastanowić się, czy miasto powinno nabywać takie obiekty i jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania. Dbanie o zabytkowe budynki pozwoli zachować ich cenne detale, a nowa funkcja będzie mogła pisać nowe rozdziały historii tych nieruchomości.

Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku i YouTube #WSZiB. Mieszkańcy natomiast będą mogli włączyć się w debatę poprzez zadawanie pytań online.

Więcej o zielonej inicjatywie znajdziesz w wydarzeniu  na FB oraz na stronie Urban Talk.


Skip to content