Strona główna

UrbanTalk #wyznaczamykierunekmiasta

UrbanTalk #wyznaczamykierunkimiasta to realizowany przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Krakowie cykl wydarzeń poświęconych ekologii i życiu w mieście. 

Celem spotkań jest zaangażowanie lokalnej społeczności w debatę o kierunku rozwoju Krakowa i jego wpływie na codzienne życie mieszkańców. 

UrbanTalk to panele dyskusyjne, webinary, filmy oraz spotkania edukacyjne z mieszkańcami miasta i dla nich.

Najbliższe debaty

23.02.2023


Drugie życie zabytku, czyli przenikanie historii do teraźniejszości — rewitalizacja historycznych budynków.

Zmieniające się potrzeby mieszkańców miast oraz adaptacja do wyzwań społecznych, ekonomicznych oraz klimatycznych powodują, że miasta przechodzą metamorfozy. Efektem tego są zmieniające się funkcje budynków wokół nas. Stuletnie kamienice mieszkalne zamieniają się w biura lub hotele po bardziej, lub mniej udanych remontach i modernizacjach. Są też obiekty, które wiele lat temu zostały zaprojektowane i wybudowane dla przemysłu czy administracji. Fabryki, urzędy, pałace czy kliniki, które stopniowo utraciły swoją funkcję i użyteczność, nie powinny być wyburzane . To obiekty, które mocno wpisały się w krajobraz miasta, są cenne pod względem architektonicznym oraz naukowym, a jednocześnie mają ogromny bagaż historyczny. Obarczone są też często dużym sentymentem mieszkańców. Aby nie dopuścić, do tego by niszczały, tracąc swoje walory historyczne, szansą jest danie im drugiego życia. REUSE pozwala nie tylko chronić dziedzictwo, ale jest to odpowiedź na wyzwania klimatyczne. Jak szukać nowych funkcji dla takich obiektów, by wykorzystać ich potencjał, nie niszcząc jednocześnie historii miejsca? Niebywale ważny w takim wypadku jest dobry projekt konserwatorski i prace pod okiem ekspertów. Tu nasuwa się kolejne pytanie, gdzie jest granica kompromisu pomiędzy inwestorem a konserwatorem? Nie wolno zapomnieć o dialogu społecznym z mieszkańcami w zagospodarowaniu miejsc zakorzenionych silnie w tkance miasta. Warto zastanowić się także co przyciąga inwestorów do tak trudnej materii, jakimi są np. stare zabytkowe fabryki. A może to miasto, a nie prywatni inwestorzy powinno nabywać takie obiekty? Czy to jest gwarancja zachowania ich w niezmienionej formie? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? To tylko kilka pytań, które pozwolą zastanowić się nad tym, jak zaopiekować się budynkiem zabytkowym, by go ratować, remontować oraz rewitalizować. W taki sposób, by zachować cenne detale i nasiąknięte historią cegły, a nowa funkcja mogła pisać bez zgrzytu nowe rozdziały historii tych nieruchomości.

Prelegenci UrbanTalk

Wyznaczamy kierunki Miasta



Galeria poprzednich debat

Wydarzenia towarzyszące

Webinar – „Młodzi w działaniu”


25 października kilkanaście szkół z Małopolski połączyło się ze sobą online by porozmawiać m.in. o tym czym jest dla nich ekologia, czy dobrze czują się w swoim mieście, jakie zielone inicjatywy podejmują w swojej szkole? Młodzież z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce, Zespół Szkół Łączności w Krakowie, Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie. Zespół Szkół Ekonomicznych nr 2 w Krakowie, Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach, Zespół Szkół w Proszowicach, Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie, Zespół Szkół Ekonomicznych nr 1 w Krakowie oraz Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie, Zespół Szkół z Suchej Beskidzkiej dzieliła się sprawdzonymi pomysłami na nadanie drugiego życiu książkom,  omawiała segregację odpadów w szkole czy chwaliła się zbiórkami odzieży dla lokalnych domów opieki społecznej i domów dziecka.

Odyseja (2016)


Lato, rok 1946. Rodzina Cousteau - Jacques, jego żona Simone i dwóch synów Philippe i Jean-Michel - mieszka w pięknym domu nad Morzem Śródziemnym. Za dnia nurkują, nocą oglądają gwiazdy. Są w raju na ziemi. Ale Jacques nigdy nie jest do końca zadowolony. Żyje, by doświadczać przygód i wierzy w skuteczność postępu. Wciąż myśli tylko o tym. Z własnym wynalazkiem, akwalungiem, właśnie nabytym statkiem Calypso i załogą żądną przygód jest gotów przepłynąć oceany. 

Daleko od Reykjaviku (2019)


Po tragicznej śmierci męża Inga (Arndís Hrönn Egilsdóttir), prowadząca zadłużoną farmę mleczną rolniczka w średnim wieku, buntuje się przeciwko potężnej lokalnej Spółdzielni. Kobieta próbuje przekonać innych rolników, aby dołączyli do niej w walce z korupcją, ale napotyka wielki opór. Zmusza ją to do konfrontacji z wpływowym przedsiębiorstwem.

Partnerzy